а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

килибар

(едн.) килибарот
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 14115
Тврда, кристализирана фосилна смола од растително потекло, најчесто со жолта боја што се користи за изработка на накит и други предмети.
Англиски: amber Турски: kehribar
Примери:
Носеше ѓерданче од килибар.
Изведенки
килибарски прид.
килибарскиот