а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

килибарен

килибарниот
Вид збор: Придавка
Ранг: 15378
1. Што се однесува на килибар.
Англиски: amber
Примери:
килибарни бројаници
2. Што е со боја на килибар.
Англиски: amber
Примери:
Лушпата е зеленикаво жолта, а кон сончевата страна е килибарна.