а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

килер

мн. килери
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 22777
Помала просторија во куќа, за чување прехранбени производи, облека и други предмети.
Англиски: cellar Германски: Keller
Употреба: Архитектура и градба
Примери:
Во килерот ја чуваше сета зимница.
Изведенки
килерче ср.
мн. килерчиња
дем.