а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

кила

(едн.)
Вид збор: Именка, женски род
Оток што cе јавува при испаѓање на внатрешните органи или на нивните делови, најчесто цревата, од нивното природно лежиште во соседната телесна празнина или под кожата, поради слабост, попуштање на мускулите или на стомачниот ѕид.
Англиски: hernia
Употреба: Медицина
Изведенки
килавост ж.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи