а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

килажа

(едн.) килажата
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 31599
Тежина во килограми.
Англиски: weight
Употреба: Разговорно
Примери:
Смали килажа.
Изрази
Набие килажа - се здебели.