а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

килав

килавиот
Вид збор: Придавка
Ранг: 14124
1. Што е заболен од кила, што има кила.
Употреба: Медицина
2. Што е лош, слаб.
Англиски: bad
Употреба: Преносно значење
Примери:
килава работа
килав голман
Изрази
(посл.) При многу баби детето килаво излегува.