а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

килави

(се) килават
Вид збор: Глагол, несвршен
Ранг: 48290
Напорно работи, капнува од работа.
Англиски: toil
Примери:
Тие не се килават од работа.
Ти ја заградуваш таа пустелија, таму нема ни земја, само се килавиш за ништо.
Изведенки
килавење ср.

глаг. им.