а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

килави

(се) килават
Вид збор: Глагол, несвршен
Ранг: 48290
Напорно работи, капнува од работа.
Англиски: toil
Примери:
Тие не се килават од работа.
Ти ја заградуваш таа пустелија, таму нема ни земја, само се килавиш за ништо.
Изведенки
килавење ср.

глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК