а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

кикс

мн. киксови
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 46433
1. грешка
Англиски: mistake Албански: kiks, gabim
Употреба: Разговорно
Примери:
На сцената се случија неколку киксови од страна на водителот.
2. Погрешен удар со топка во фудбал и други спортски игри.
Албански: kiks, gabim
Употреба: Разговорно , Спорт
3. Погрешно фатен тон при пеење.
Англиски: false tone Албански: ton i gabuar, kiks
Употреба: Музика и танц , Разговорно