а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

кикот

(едн.) кикотот
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 7507
Гласна, ѕвонлива, несопирлива смеа.
Англиски: giggling
Примери:
Тој гласно се насмеа и кикотот ја исполни собата.
Во полумракот околу мене чув кикот.