а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

кикоти

(се) кикотат
Вид збор: Глагол, несвршен
Ранг: 5314
Гласно се смее.
Англиски: giggle
Примери:
Патниците и понатаму се кикотеа заразно.
Изведенки
кикотење ср.
мн. кикотења
глаг. им.
Пример: Некој ги зграпчи за јаките и ги исправи, зашто се беа пресвиткале од силните кикотења.