а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

киклоп

мн. киклопи
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 22403
1. Во грчката митологија - џин со едно око на средината од челото.
Англиски: Cyclops Албански: kiklop
Употреба: Митологија
2. Човек со голем раст и голема сила.
Англиски: giant Албански: kiklop, gjigant
Употреба: Преносно значење
Изведенки
киклопски прид.
киклопскиот
Пример: Киклопско око.