а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

кикиришка

мн. кикиришки
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 29917
Месест, црвен и назабен израсток на глава на кокошка, петел, мисирка и сл.
Англиски: comb
Употреба: Зоологија
Примери:
Петлето имаше бело тенко клунче, а на главата црвена кикиришка.