а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

кикиритка

мн. кикиритки
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 16892
1. Едногодишно, ниско растение, чии мешункасти плодови cо семки, богати со масло, растат под земја; плодот и семките на тоа растение.
Латински: Arachis hypogaea Англиски: peanut Турски: kikirik Албански: kikirik
Употреба: Ботаника , Гастрономија
Примери:
Собата се исполни со миризба на печени кикиритки.
2. кикиришка
Англиски: comb Албански: krehër
Употреба: Зоологија