а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

кидне

киднат; киднал
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 39999
избега, исчезне
Англиски: disappear
Употреба: Разговорно
Примери:
Тој кидна од наставата.
Изведенки
киднува несв.
киднуваат