а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

киднапира

киднапираат; киднапирал; киднапиран; киднапирајќи
Вид збор: Глагол, свршен и несвршен
Ранг: 24669
Грабне, грабнува некого заради уцена.
Англиски: kidnap Албански: rrëmbej
Употреба: Правда
Примери:
Го киднапираа и побараа голема сума пари за негово ослободување.
Изведенки
киднапирање ср.
глаг. им.