а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

кивор

мн. кивори
Вид збор: Именка, машки род
1. Мртовечки сандак.
Англиски: coffin Албански: arkivol, tabut
Употреба: Архаизам
2. Ковчеже во кое стојат икони и кандило.