а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

кивне

кивнаа
Вид збор: Глагол, свршен
кива
Англиски: sneeze
Примери:
Правта се разлета на сите страни и тој cилно кивна.
Изведенки
1. кивнува несв.
кивнуваат
2. кивнување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи