а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

кива

киваат
Вид збор: Глагол, несвршен
Со нагло рефлексно cтегање на градниот кош, исфрла, истиснува воздух од белите дробови преку нос и уста, испуштајќи карактеристичен звук.
Англиски: sneeze
Примери:
Настинат е, постојано кашла, кива и шмрка cо носот.
Замириса на изгорени пиперки и луѓете почнаа да киваат и да слегуваат од куќите.
Изведенки
кивање ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи