а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

кивавичав

кивавичавиот
Вид збор: Придавка
Лице што има кивавица, што постојано кива и шмрка со носот.
Употреба: Медицина
Примери:
Беше зиморлив и кивавичав, лете и зиме со мрсулав нос.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи