а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

кибрит

мн. кибрити
Вид збор: Именка, машки род
Кутија што содржи мали дрвца, коишто од едната страна се обложени со запалива материја за брзо палење.
Англиски: match Турски: kibrit
Примери:
Скокни до дуќанчето и купи два-три кибрити.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи