а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

кибритчија

мн. кибритчии
Вид збор: Именка, машки род
Измамник којшто ги наведува луѓето да играат со кибритчиња и им ги краде парите на обложувачите.
Англиски: swindler
Употреба: Разговорно
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК