а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

кибритче

мн. кибритчиња
Вид збор: Именка, среден род
1. кибрит
Англиски: match Албански: shkrepsë, qibrit
Употреба: Деминутив
2. Едно дрвце од кибрит.
Англиски: matchstick Албански: kokërr qibriti
Примери:
Се гледаше само јасното оганче од запаленото кибритче.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи