а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

киборг

мн. киборзи
Вид збор: Именка, машки род
Суштество со органски и вештачи делови.
Англиски: cyborg Албански: kiborg
Употреба: Биологија , Информатика
Примери:
Според дефиницијата за киборг, тој е организам кому му се додадени надворешни компоненти со цел да се адаптира на нова околина. [извор]
FlexiMac
 менување на македонски глаголи