а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

кибицер

мн. кибицери
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 41464
Љубопитен набљудувач на игри со карти, шах, спортски игри и сл.
Германски: Kibitz
Употреба: Разговорно
Примери:
Таму се играше шах, кибицерите ги поклопуваа играчите.
Изведенки
1. кибицерка ж.
мн. кибицерки
2. кибицерски прид.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК