а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

кибернетика

(едн.)
Вид збор: Именка, женски род
Наука за општите принципи и законитости на процесот на управувањето, преносот, обработката и чувањето на информации во машините, живите организми и во економските системи.
Англиски: cybernetics Албански: kibernetika
Употреба: Информатика
Изведенки
кибернетички прид.
кибернетичкиот
FlexiMac
 менување на македонски глаголи