а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

кибар

Вид збор: Придавка
Ранг: 35048
Што е отмен, елегантен, уреден, педантен; што е достоинствен, горд.
Англиски: elegant Турски: kibar
Употреба: Неменлив збор , Разговорно
Примери:
Кај е за него оваа куќа домаќинска и вакво кибар девојче.