а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

кибарен

кибарниот
Вид збор: Придавка
кибар
Англиски: elegant Турски: kibar
Примери:
Каква кибарна жена; не знаеш дали е повеќе чистотна или кротка.
Кибарна куќа.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК