а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

кељ

(едн.)
Вид збор: Именка, машки род
Двогодишно растение што cе употребува како зеленчук во исхраната, вид зелкова култура.
Латински: brassica oleracea Англиски: wild cabbage Албански: lakër jeshile
Употреба: Ботаника , Гастрономија
FlexiMac
 менување на македонски глаголи