а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

кеј

мн. кејови
Вид збор: Именка, машки род
Соѕидан брег со шеталиште.
Англиски: quay
Примери:
По кејот на реката имаше клупи во сенките на дрвјата.
Секоја вечер шетаа по кејот на Вардар.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи