а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

кеш

(едн.)
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 15449
готови пари
Англиски: cash
Употреба: Економија , Неменлив збор
Примери:
Жената плати во кеш.
Исплата во кеш.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК