а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

кече

Види и: ќече (ср.)
мн. кечиња
Вид збор: Именка, среден род
Бела машка капа од валана волна, во вид на полутопка, дел од алабанската носија.
Примери:
Старецот на главата носеше бело кече.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи