а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

кец

мн. кецови
Вид збор: Именка, машки род
1. Најјака карта во многу игри со карти, обележана со еден знак.
Англиски: ace Албански: as
Употреба: Разговорно
2. Најслаба оценка во училиште, единица, недоволен.
Албански: njëshe
Употреба: Разговорно
Изрази
Дојде како кец на десетка - дојде во вистинско време.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи