а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

кесон

мн. кесони
Вид збор: Именка, машки род
Кабина што не пропушта вода и служи за изведување подводни работи.
Примери:
При ова ќе се овозможи подигнување на долната вода во кесоните каде што таа ќе се ослободи од растворениот метан.
Изведенки
кесонски прид.
кесонскиот
Пример: кесонски додаток
FlexiMac
 менување на македонски глаголи