а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

кесар

мн. кесари
Вид збор: Именка, машки род
1. Највисоката титула на западноевропски владетел во средниот век.
Латински: Caesar Англиски: emperor
Употреба: Историја
2. Лице што се грижело за финансиите на владетелот.
Англиски: treasurer
Употреба: Историја
FlexiMac
 менување на македонски глаголи