а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

керубин

мн. керубини
Вид збор: Именка, машки род
ангел, серафим
Англиски: cherub
Употреба: Религија
Примери:
И обичен поглед на ангелите и керубините на уметничките слики доволен е да заклучите дека тие не би можеле да полетаат.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи