а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

кермес

мн. кермеси
Вид збор: Именка, машки род
1. Забава што се приредува во природа, на отворено.
Англиски: kermis
2. Објект за таа намена.
Англиски: kermis
Употреба: Архитектура и градба
FlexiMac
 менување на македонски глаголи