а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

керевиз

(едн.)
Вид збор: Именка, машки род
Градинарско растение, по формата на листот слично на магдонос што се употребува како зачин, за супа и сл.
Латински: Apium graveolens Англиски: celery Турски: kereviz
FlexiMac
 менување на македонски глаголи