а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

кербер

(едн.)
Вид збор: Именка, машки род
1. Во грчката митологија - триглав пес што го чува влезот во подземниот свет.
Англиски: Cerberus Албански: Kerber në mitologjin greke
Употреба: Митологија
2. Тој што се става во улога на чувар на интересите на својот работодавец или претпоставен.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи