а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

керамичар

мн. керамичари
Вид збор: Именка, машки род
Лице што изработува керамички садови и предмети, што cе занимава со керамика.
Изведенки
1. керамичарка ж.
мн. керамичарки
2. керамички прид.
керамичкиот
Пример: керамичка колонија
3. керамичарски прид.
керамичарскиот
Пример: керамичарски работи
FlexiMac
 менување на македонски глаголи