а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

керамика

(едн.)
Вид збор: Именка, женски род
1. Изработка на садови и други предмети од печена глина.
Англиски: pottery Албански: qeramik
2. Предмети изработени од печена глина.
Англиски: ceramics Албански: qeramik
FlexiMac
 менување на македонски глаголи