а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

кенотаф

мн. кенотафи
Вид збор: Именка, машки род
Почесен споменик, празна гробница подигната за спомен на покојник што умрел надвор од татковината или во војна, а телото не е пронајдено.
Англиски: cenotaph
Примери:
Другите 20 насто од гробовите се кенотафи.