а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

кенка

кенкаат
Вид збор: Глагол, несвршен
Ранг: 35304
Плаче испрекинато со слаб, болезлив глас.
Англиски: whine
Употреба: Разговорно
Примери:
Детето кенкаше и бараше да му се купи играчката.
Изведенки
кенкање ср.
глаг. им.