а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

келнер

мн. келнери
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 3732
Лице што ги служи гостите со храна и пијалак во угостителски објект.
Англиски: waiter Германски: Kellner Албански: kamarier
Употреба: Гастрономија
Примери:
Келнерите го сервираа јадењето.
Изведенки
1. келнерка ж.
мн. келнерки
2. келнерче ср.
мн. келнерчиња
дем. и хип.
3. келнерски прид.
келнерскиот