а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

келнерај

Вид збор: Именка, машки род
Дел од угостителски објект каде што се чува пијалакот и садовите.
Германски: Kellnerei Албански: kamarieri
Употреба: Гастрономија