а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

келераба

мн. келераби
Вид збор: Именка, женски род
Двогодишно растение што се употребува како зеленчук во исхраната, вид зелкова култура.
Латински: Brassica oleracea gongylodes Англиски: turnip cabbage Германски: Kohlrabi Албански: rrepë, panxhar
Употреба: Ботаника , Гастрономија
Примери:
салата од келераба
FlexiMac
 менување на македонски глаголи