а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

келвин

мн. келвини
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 22458
Единица за мерење температура. Основна единица во меѓународниот систем (SI) на мерни единици. (симбол: K)
Латински: K Англиски: kelvin
Употреба: Физика
Примери:
Еден келвин е температурата што е еднаква на 1⁄273,16 од термодинамичката температура на тројната точка на водата.