а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

кекс

мн. кекси
Вид збор: Именка, машки род
Вид колачиња од брашно, шеќер и јајца.
Англиски: biscuit Албански: keks, biskota
Употреба: Гастрономија
Примери:
Ги послужи со кекси и бонбони.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи