а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

кедар

мн. кедри
Вид збор: Именка, машки род
Вид иглолисно дрво.
Латински: Cedrus Англиски: cedar Албански: kitër, kedri
Употреба: Ботаника
Примери:
Шума без крај, иглолисни дрвја во недоглед: смрека, кедар, елка.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи