а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

кегла

мн. кегли
Вид збор: Именка, женски род
Во куглањето - дрвена фигура во вид на шише што треба да се сруши.
Англиски: pin Германски: Kegel
Употреба: Спорт
FlexiMac
 менување на македонски глаголи