а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

кворум

(едн.) кворумот
Вид збор: Именка, машки род
Минимален број на членови на некое тело, организација, чие присуство на седница, собир е неопходно за донесување на полноважни одлуки, заклучоци.
Англиски: quorum
Употреба: Административен термин
Примери:
двотретински кворум
Има кворум, седницата може да почне.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи